Ukrajnából külföldre csempészik a hadköteles korú férfiakat – több mint 600 házkutatást tartott a rendőrség
Az ukrán rendőrség szerint az embercsempészek több száz hadkötelesnek segítettek átkelni a határokon.
Jack Lew szerint Ukrajna alapvető problémája a gazdasági válság, amelyen szerinte leginkább egy IMF-program segíthetne. Közben az USA visszavonta 20 ukrán kormánytisztviselő vízumát, Kanada kijevi nagykövetsége pedig felfüggesztette tevékenységét. A NATO-főtitkár is a további erőszaktól való tartózkodásra szólított fel, miközben az ellenzék és Janukovics elvileg fegyvernyugvást hirdetett.
Ukrajna alapvető problémája a gazdasági válság, az országnak ezért segítségért kellene fordulnia a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) – jelentette ki szerdán Jack Lew amerikai pénzügyminiszter. „A középpontban a gazdasági válság áll náluk, amit kezelniük kell majd” – hangoztatta Lew egy washingtoni gazdasági konferencián. „A legjobb eljárás ehhez Ukrajna számára az lenne, ha eljönne az IMF-be, és lenne egy olyan programcsomagja, amelynek keretében gazdasági reformokat vezetne be, és megkapná a szükséges segítséget, cserébe a gazdaság helyreállításáért tett lépésekért” – tette hozzá.
Az amerikai külügyminisztérium egy magas rangú illetékese szerdán bejelentette, hogy az Egyesült Államok szerdán 20 ukrán kormánytisztviselő esetében vezetett be vízumtilalmat, akik felelősek azért, hogy Kijevben erőt alkalmaztak a tüntetőkkel szemben. A döntés azt jelenti, hogy az érintettek amerikai beutazási engedélyre vonatkozó kérését el fogják utasítani, ha ilyenért folyamodnának. A nap folyamán korábban Geoffrey R. Pyatt kijevi amerikai nagykövet közölte, hogy az Egyesült Államok érvénytelenítette több, az erőszakcselekmények elrendelésében érintett ukrán tisztségviselő vízumát.
Kanadában azt jelentették be, hogy az ország kijevi nagykövetsége biztonsági okokra hivatkozva – a rendkívüli konzuli segítségnyújtás kivételével – kedden felfüggesztette tevékenységét. A misszió az elmúlt napokban menedéket adott több, a rohamrendőrök elől menekülő tüntetőnek. John Baird kanadai külügyminiszter szerdán kijelentette, hogy kormánya diplomáciai lépések sorát mérlegeli annak érdekében, hogy „üzenetet küldjön” Viktor Janukovics ukrán elnök kormányának, beleértve a célzott szankciókat is. Több kanadai képviselő tiltakozott a Kijevben alkalmazott kormányzati erőszak miatt. Észak-Amerikában élő ukránok szerdán az egyesült államokbeli Pittsburghben és Chicagóban, valamint a kanadai Ottawában tartottak megmozdulásokat az erőszak ellen. Kanadában több mint egymillió ukrán származású ember él.
*
Korábban a NATO főtitkára is üzent Ukrajnának. Anders Fogh Rasmussen szerint súlyosan ártana a NATO és Ukrajna kapcsolatának az ukrán haderő bevetése a tiltakozók ellen. Közleményében erőteljesen felszólítja az ukrán kormányt, hogy tartózkodjon a további erőszaktól.
Pár órával korábban a NATO európai erőinek főparancsnoka, Phil Breedlove tábornok a Twitteren közzétett rövid üzeneteiben szintén arra szólította fel a „felelős vezetőket”, hogy kerüljék el a hadsereg bevetését az ukrán nép ellen. Breedlove egyúttal felszólította az ukrán haderő új vezetését, hogy kezdjen párbeszédet a NATO-val, hogy a kialakult helyzetet békésen rendezni lehessen.
Az ukrán elnöki hivatal Rasmussen közleménye előtt körülbelül egy órával, magyar idő szerint valamivel este tíz előtt tett közzé nyilatkozatot arról, hogy Viktor Janukovics találkozott az ellenzéki vezetőkkel, majd közösen fegyvernyugvást hirdettek. Bejelentették egyben, tárgyalásokat kezdenek annak érdekében, hogy véget érjen a vérontás, valamint, hogy a társadalmi béke érdekében stabilizálni lehessen az országban kialakult helyzetet.